Edu Generator powraca po wakacyjnej przerwie

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER zaprasza na piąte spotkanie z cyklu EduGenerator pt.:

 

Sztuka opowiadania

 

Storytelling, czyli opowiadanie historii, jest naturalną i pełną prostoty sztuką pozwalającą na budowanie relacji i wymianę doświadczeń między ludźmi. Podczas spotkania doświadczymy osobiście siły opowiadanych historii i dowiemy się, jak można je wykorzystać w edukacji.

 

Startujemy 24 września o godzinie 14:00 w gdańskim STARTERZE.

 

Gość spotkania:

dr Małgorzata Litwinowicz-Droździel

Zajmuje się sztuką opowiadania od dekady, zrealizowała wiele widowisk narracyjnych (m.in. „Taniec opowieści czyli chasydzi Piaseczna”, „Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie”, „Noc na Zamku Przygód. Opowieści europejskiego średniowiecza”), w ramach działań Stowarzyszenia Grupa Studnia O. współpracowała m.in. z Muzuem Etnograficznym w Warszawie, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Narodowym w Warszawie, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, Towarzystwem Naukowym Pruthenia z Olsztyna, Centrum Edukacji Obywatelskiej (program „Ślady przeszłości”), Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (m.in. koncepcja wystawy „Biblioteka – miejsce czytania, miejsce działania” i widowiska narracyjne „Sen Marianny” i „Ludzie księgi”). Występowała na międzynarodowych festiwalach sztuki opowiadania m.in. w Edynburgu, Aachen i Stambule. Dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Studnia Opowieści” odbywającego się w Warszawie od 2006 roku. Wieloletnia kierownik specjalizacji „Animacja kultury” w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka publikacji i artykułów dotyczących animacji kultury i edukacji kulturalnej. Lituanistka, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury w IKP UW, autorka i redaktorka publikacji poświęconych sztuce opowiadania, m.in „Małe muzea, duże historie”, „Przyjemności opowiadania”.

www.patchword.org, www.festiwalopowiadania.org

 

 

Sztuka opowiadania – możliwości, pożytki, przestrzenie

Współczesnej sztuki opowiadania (zwanej „storytellingiem“) nie należy kojarzyć jedynie z opowieściami dla dzieci czy sięganiem do przeszłości. Opowieść to sztuka porządkowania zdarzeń i nadawania znaczenia własnemu doświadczeniu. „Opowiedz historię/Opowiem Wam historię“ jest bardzo aktualnym wezwaniem do sensownego mówienia i uważnego słuchania, do spotkania i budowania wspólnej przestrzeni.

Storytelling jest dziś wykorzystywany w bardzo różnych działaniach edukacyjnych i animacyjnych: opowieść nadaje życie muzealnym eksponatom, przydaje się w pracy z historią lokalną, sprawdza się w edukacji polonistycznej – bo to wielka przyjemność przypomnieć sobie, że tekst jest opowieścią; jest znakomitą metodą pracy z seniorami, którzy często spragnieni są możliwości opowiedzenia historii własnego życia i niezwykle otwarci na słuchanie, niezastąpiony w pracy z dziećmi, bywa wdzięczną alternatywą w działaniach szkolnego teatru.
Sztuka opowiadania otwiera przestrzeń dialogu, bo pozwala wybrzmiewać bardzo różnym głosom w tej samej przestrzeni; łączy się z osobistym doświadczeniem, a jednocześnie pozwala mu się przeglądać w wielkich tekstach tradycji i literatury.

Jest naturalna i pełna prostoty, wykorzystuje słowo jako medium, łączy się jednak chętnie z innymi środkami i technikami: gestem, obrazem, muzyką. Jest niewymagająca, nie potrzebuje wielkej sceny, wystarczy jej szkolna biblioteka a nawet podwórko. Jest niedroga, mobilna, ciekawa nowych miejsc i sytuacji. Stara, ciągle młodnieje; świetnie odnajduje się w naszych czasach, podobno zupełnie już obrazkowych…

 

 

Program spotkania:

13:50 – 14:00 Rejestracja gości
14:00 – 14:15 Przywitanie gości, co nowego w Starterze?
14:15 – 15:15 dr Małgorzata Litwinowicz-Droździel „Sztuka opowiadania”
15:15 – … Dyskusja i networking

 

Weź udział