Edu Generator w kosmosie: Satelitarne obserwacje Ziemi

Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki na spotkanie poświęcone wykorzystaniu danych satelitarnych w szkołach.

Kiedy:  6 listopada 2019, godz. 15:00-17:00

Wokół Ziemi krąży obecnie około 1900 działających satelitów. Około 650 z nich obserwuje Ziemię dla różnych celów. Choć może to być zaskakujące, część danych z satelitów jest powszechnie dostępna i darmowa. Co więcej – podstawowa analiza zdjęć satelitarnych jest prosta. Przeciętny uczeń z ostatnich klas szkoły podstawowej ma już wystarczającą wiedzę, by używać tego typu zdjęć.

Zobacz pożary lasów! Obejrzyj ewolucję huraganu! Zidentyfikuj potencjalne zanieczyszczone miejsca wybrzeża albo połamane wichurą lasy! Tego typu dane mają dużą wartość – także edukacyjną.

Celem tego warsztatu jest zaznajomienie nauczycieli z kilkoma podstawowymi źródłami danych satelitarnych, ze szczególnym uwzględnieniem obserwacji Ziemi. Przedstawione zostaną przykłady podstawowej obróbki danych – takiej która będzie możliwa do wykonania w trakcie lekcji w szkole.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Kanawka, PhD DIC – prezes firmy z sektora kosmicznego zajmującej się tematyką nawigacji satelitarnej oraz obserwacji Ziemi. Koordynator ekspertów technicznych w programie akceleracyjnym Space3ac i założyciel portalu Kosmonauta.net

W latach 2001 – 2006 studiował na AGH i Fachhochschule Muenster prowadząc badania naukowe w Instytucie Maxa Plancka. W latach 2007- 2010 pisał doktorat na Imperial College London. W 2012 ukończył staż podoktorski na Universite de Versailles-Saint-Quentin-en-Yvelines.

Wstęp wolny, inlość miejsc ograniczona – ZAREZERWUJ MIEJSCE