Kolejne spotkanie z gamifikacją – raport

Drugie spotkanie z cyklu Edu Inspiracje, które odbyło się w miniony piątek, również poświęcone było gamifikacji. Frekwencja była bardzo wysoka, co oznacza, że temat cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem.

Zanim jednak przeszliśmy do tematu gamifikacji, Magdalena Smolak z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER przedstawiła wnioski płynące z raportu „Technologie i postawy przedsiębiorcze młodzieży gdańskiej”. Raport opisuje nie tylko zainteresowania i cele młodzieży, ale również sposoby pozyskiwania wiedzy z zakresu nowych technologii i kształtowania postaw przedsiębiorczych oraz plany na przyszłość i świadomość różnych możliwości jej kształtowania. Badani odpowiadali również na pytania dotyczące pozyskiwania informacji na zajęciach szkolnych z informatyki i podstaw przedsiębiorczości. Więcej informacji na temat raportu i sam raport do przeczytania online lub pobrania znajdziesz na stronie www.play.inkubatorstarter.pl.

Wystąpienie „O gamifikacji w edukacji” Wojciecha Glaca spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Pytaniom nie było końca, a znalazło się również wiele głosów, że działania prelegenta zainspirowały innych do wprowadzenia elementów grywalizacji w ich pracy edukacyjnej czy gamifikowania zajęć w ogóle. I o to właśnie chodziło! Edu Inspiracje to spotkania inspirujące edukację, a piątkowe zaangażowanie uczestników dowodzi, że to naprawdę działa.

W ramach cyklu Edu Inspiracje odbyło się również weekendowe szkolenie dla nauczycieli. Przez dwa dni Anna Rogala i Joanna Mytnik-Ejsmont przygotowywały przyszłe gamifkatorki do zaprojektowania i przeprowadzenia zgamifikowanych lekcji z różnych przedmiotów. Pomysłów było mnóstwo, a zapał uczestniczek to robienia czegoś więcej ogromny. Tak trzymać!

O gamifikacji można mówić długo i tylko ciekawie, co do tego nie ma wątpliwości. Mamy nadzieję, że spotkania i warsztaty poświęcone temu tematowi przybliżyły to zagadnienie i zainspirowały do wprowadzenia choćby jego elementów na zajęciach edukacyjnych. Gamifikacja jest dla wszystkich, bez względu na wiek czy przedmiot nauczania. Uniwersalności tej metody dowodzą na każdych prowadzonych zajęciach wykładowcy akademiccy, Joanna Mytnik-Ejsmont i Wojciech Glac, oraz nauczyciele, którzy podjęli się poprowadzenia zgamifikowanych lekcji przedsiębiorczości w ramach projektu Lekcje Przedsiębiorczości Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

 

Następne spotkanie z cyklu Edu Inspiracje już w marcu! Co będzie tym razem? Tego dowiecie się już wkrótce. Śledźcie uważnie naszą stronę i do zobaczenia za dwa miesiące!

 

 

Fotorelacja